فارسی | English | Russia

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

آخـرین خبـــر

بازدید استاندار خراسان رضوی از منطقه ویژه اقتصادی سرخس

با رویکرد بررسی مشکلات و تسهیل‌گری در حوزه‌های اقتصادی و کسب‌وکار در منطقه ویژه اقتصادی سرخس، استاندار خراسان رضوی از زیرساخت‌های لجستیکی، گمرک سرخس، واحد‌های تولیدی و پروژه‌های در حال احداث در این منطقه بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه ویژه اقتصادی سرخس یعقوبعلی نظری در جلسه‌ای که در حاشیه این بازدید برگزار شد، با اشاره به برنامه‌های اقتصادی و زیرساختی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: در این بازدید مشکلاتی مطرح و تصمیماتی نیز برای رفع گرفته شد تا واحد‌های مربوطه بتوانند با قدرت بیشتری به فعالیت خود ادامه دهند.

او تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد تجاری را اتفاقی مثبت و به نفع مردم دانست و اظهار کرد: تمام طرح‌های اقتصادی با نگاه به مردم و در راستای خدمت‌رسانی به عموم اجرا می‌شود.

او ادامه داد: در حال حاضر نیز پس از تصویب لایحه تبدیل این منطقه به منطقه آزاد تجاری در مجلس شورای اسلامی، منتظر ابلاغ آن به دولت برای تعیین آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه برابر قوانین مناطق آزاد هستیم.

او افزود: امیدوار هستیم با تسریع در تهیه و ابلاغ این دستورالعمل‌ها توسط دولت و مسئولان مربوطه، تمام کشور به ویژه مردم خراسان رضوی و شهرستان سرخس بتوانند از این ظرفیت برخوردار شوند.

او درباره تاثیر تحقق این مهم در ترانزیت ریلی از مرز سرخس خاطرنشان کرد: با ایجاد منطقه آزاد تجاری در سرخس، شاهد ورود بیشتر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و در نتیجه افزایش اشتغالزایی و توسعه فعالیت‌ها و زیرساخت‌ها خواهیم بود.

او ادامه داد: از ظرفی براساس این نیازها و به موازات سرمایه‌گذاری‌ها، اجرای پروژه‌های زیرساختی از جمله آب، برق و جاده در دستور کار قرار خواهد گرفت‌.

هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی برای رفع مشکلات

در این جلسه همچنین مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس، درخواست‌هایی را از استاندار خراسان رضوی مطرح کرد که تخصیص برق ۱۸ مگاواتی برای واحدهای تولیدی مستقر در منطقه یکی از این موارد بود که با دستور استاندار به مدیرکل برق استان با آن موافقت شد.

محمدرضا کلائی گفت: با توجه به خشکسالی سال‌های اخیر در کشور، با مشکلاتی همچون کاهش منابع آبی برای تامین آب مورد نیاز واحد‌های تولیدی در منطقه روبرو هستیم.

او ادامه داد: به عنوان مثال، پتروسرخس ایرانیان یکی از کارخانه‌هایی است که در آینده نزدیک راه‌اندازی می‌شود و نیاز به آب فراوانی دارد که در این خصوص هم دستورات لازم از سوی استاندار خراسان رضوی به مدیرکل آب منطقه‌ای ارائه شد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس با اشاره به اهمیت شبانه‌روزی شدن فعالیت گمرک در این شهرستان خاطرنشان کرد: با توجه به بازدید سال گذشته ابراهیم نقدی معاونت گمرک ایران، فعالیت شبانه‌روزی گمرک سرخس مطرح شد که اکنون با دستور استاندار مقرر شد ظرف یک ماه آتی این مهم محقق شود.

او ادامه داد: بدین ترتیب مرز گمرکی سرخس، نخستین مرزی در خراسان رضوی خواهد بود که پس از تجمیع گمرک در منطقه ویژه اقتصادی به صورت شبانه‌روزی فعالیت خواهد کرد.

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار و مناقصات را دریافت کنید