فارسی | English | Russia

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

آخـرین خبـــر

بازدید مدیران منطقه ویژه اقتصادی سرخس از مناطق آزاد ارس و ماکو

مدیران و معاونان منطقه ویژه اقتصادی سرخس با همراه مدیران گمرک سرخس، از مناطق آزاد ارس و ماکو بازدید کردند.

به گزارش آستان نیوز، باتوجه به این‌که قرار است منطقه ویژه اقتصادی سرخس در آینده‌ای نزدیک به منطقه آزاد تجاری تبدیل شود، مدیران این منطقه از مناطق آزادی که شباهت بیشتری به منطقه سرخس دارند بازدید کردند تا با استفاده از تجربیات این مناطق، بتوانند پس از تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری بهترین خدمت‌رسانی را داشته باشند.

هم‌اندیشی و تبادل تجربیات با مدیران دو منطقه آزاد مشابه

علی تاتار قائم‌مقام مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس درباره این بازدید گفت: با توجه به پتانسیل بالای منطقه ویژه اقتصادی سرخس و محصور بودن کامل آن، ارتباط با نقطه صفر مرزی از طریق جاده‌ای و ریل عریض و نرمال، وجود زیرساخت‌های کامل شامل انبارهای سرپوشیده، محوطه روباز و سردخانه، سکوهای چند منظوره تخلیه و بارگیری، فرودگاه بین‌المللی، استقرار و جانمایی انجام شده برای گمرک و سازمان‌های همجوار، این سفر با هدف بررسی موقعیت مناطق آزاد مشابه در مرزهای ورودی و خروجی برنامه‌ریزی شد.

وی افزود: بر این اساس ابتدا از نقطه صفر مرزی منطقه آزاد ارس و در ادامه از زیرساخت‌ها و امکانات آن نظیر گلخانه تارلا امین به عنوان یکی از بهترین و مجهزترین گلخانه‌های خاورمیانه و همچنین کشتارگاه تمام اتوماتیک این منطقه بازدید شد.

تاتار افزود: در ادامه نیز جلسات تخصصی با مدیران منطقه آزاد ارس برگزار شد که طرفین به تبادل اطلاعات و تجربیات پرداختند و ماحصل آن دستیابی به نکات مهم و استراتژیک برای آینده پیش رو هر دو منطقه بود.

وی همچنین با اشاره به بازدید صورت گرفته از منطقه آزاد ماکو گفت: این سفر نیز با هدف آشنایی بیشتر با نقطه صفر مرزی در گمرک بازرگان و زیرساخت‌ها آن، انبارهای گمرک و نحوه انبارداری صورت گرفت.

آمادگی برای توسعه همکاری پایانه مرزی ماکو با منطقه سرخس

مهندس سلمانزاده معاون پایانه مرزی بازرگان نیز در حاشیه این بازدید ضمن تاکید بر لزوم ایجاد ارتباط مستقیم بین مرز بازرگان و سرخس گفت: این ارتباط یکی از مهم‌ترین مسیرها و کریدورهای کشور است و باید بیش‌ازپیش به آن توجه شود.

وی ادامه داد: پایانه مرزی ماکو آمادگی دارد در زمان تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد، بیشترین و بهترین خدمت‌رسانی را به ناوگان حمل‌ونقل این منطقه داشته باشد.

منطقه ویژه سرخس؛ منطقه کلیدی اقتصاد کشور

مهندس محسن نریمان مدیرعامل منطقه آزاد ارس نیز منطقه ویژه اقتصادی سرخس را یکی از مهم‌ترین و مجهزترین مناطق اقتصادی حال حاضر کشور دانست و خاطرنشان کرد: این منطقه تاکنون شانه به شانه مناطق آزاد پیشرفت کرده و دارای زیرساخت‌های مهمی است.

وی منطقه ویژه اقتصادی سرخس را قطب تجاری و اقتصادی شرق کشور ارزیابی کرد و افزود: با تبدیل این منطقه اقتصادی به منطقه آزاد، علاوه‌بر این‌که شهرستان سرخس رونق خواهد گرفت، هر سه استان‌ خراسان و حتی کل منطقه جنوب شرقی کشور از مزیت‌های آن برخوردار خواهند شد. نریمان ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی سرخس به‌عنوان نقطه کلیدی اقتصاد کشور نیاز به حرکت و تحولی نوین دارد و این امر جز با تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری محقق نمی‌شود.

در پایان این بازدید و طبق جمع‌بندی صورت گرفته این نتیجه حاصل گردید که با توجه به دید و افق دوردستی که در زمان ایجاد و افتتاح منطقه ویژه اقتصادی سرخس وجود داشته و همچنین تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز در سال‌های اخیر، در صورت تبدیل منطقه ویژه اقتصادی به منطقه آزاد تجاری-صنعتی، مشکلات و موانع پیش رو و گریبان گیر مناطق آزاد ارس و ماکو در منطقه سرخس وجود نخواهد داشت و این منطقه آمادگی کامل برای این تغییر بزرگ را دارد.

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار و مناقصات را دریافت کنید