فارسی | English | Russia

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

آخـرین خبـــر

رایزنی برای توسعه ترانزیت کشور با استفاده از ظرفیت منطقه‌ ویژه اقتصادی سرخس

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی خراسان رضوی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سرخس، رایزنی و پیگیری برای توسعه ترانزیت کشور با استفاده از ظرفیت این منطقه را از جمله برنامه‌های استان برشمرد.

به گزارش اداره ارتباطات و رسانه، ابوالفضل چمندی در نشستی که پس از بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سرخس، با حضور مدیران اقتصادی استان و به منظور رفع موانع تولید این منطقه برگزار شد، تصریح کرد: دولت پیش‌بینی کرده است در صورت تکمیل همه زیرساخت‌ها، سالانه ۶۰ میلیارد دلار کالا از مرز سرخس، رشت و اینچه‌برون ترانزیت خواهد شد و بر همین اساس استفاده بهینه از ظرفیت‌های منطقه ویژه اقتصادی سرخس و تقویت آن، بسیار حائز اهمیت است.

چمندی افزود: زیرساخت‌های موجود در منطقه ویژه سرخس بی‌نظیر و امکانات این منطقه به مراتب بیشتر و بروزتر از سایر مناطق استان است و ظرفیت قابل توجهی برای خراسان‌رضوی به شمار می‌آید.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استان افزود: امروز سیاست خارجی کشور در حوزه مراودات تجاری با کشورهای همسایه و آسیای میانه بسیار ارزشمند است و باید از فرصتی که پیش آمده به خوبی استفاده کنیم.

برنامه‌های برای توسعه همکاری با کشورهای آسیای میانه

او با اشاره به درخواست روسیه از ایران برای آغاز ترانزیت کالا از بندر انزلی تصریح کرد:  در کنار روس‌ها، چینی‌ها هم درخواست ترانزیت کالاهایشان از مرز سرخس را دارند و علاوه بر آن با توجه به این‌که استانداری خراسان رضوی، به عنوان معین اقتصادی کشور در همکاری با کشورهای آسیای میانه است، در حال مذاکره با این کشورها هستیم.

افزایش تقاضا برای ترانزیت از سرخس

در این نشست محمدرضا برهمند رئیس هئیت مدیره منطقه ویژه اقتصادی سرخس نیز اظهار کرد: با توجه به شرایط منطقه، موقعیت استراتژیک مزر سرخس مورد توجه روس‌ها و چینی‌ها قرار گرفته است و طی چند ماه گذشته درخواست‌ها برای بازدید از ظرفیت‌های این منطقه برای ترانزیت کالا، افزایش قابل توجهی داشته است.

بررسی مشکلات واحدهای تولیدی

برهمند همچنین در حاشیه این نشست به برخی موضوعات و تصمیمات اتخاذ شده اشاره کرد و گفت: بررسی مشکلات واحدهای تولیدی، به سرانجام رسیدن موضوع تجمیع گمرکات و ارائه یک کد واحد برای کالاهای صادراتی از جمله موارد مد نظر برای برسی و رسیدگی در این نشست بود، همچنین دستورات لازم برای اختصاص کد گمرکی واحد تا پایان مرداد ماه صادر شد.

شایان ذکر در این برنامه که حسن نوری‌زاده فرماندار سرخس، جواد جعفری ناظر گمرکات خراسان رضوی، حبیب‌الله حیدری مدیر کل گمرک سرخس، حمیدرضا قادری رئیس راه آهن سرخس و جمعی دیگر از مدیران این شهرستان نیز ظهور داشتند، تعدادی از واحد‌های تولیدی، جاده ترانزیت و سایت‌های تخلیه و بارگیری کالا در خطوط ریلی منطقه ویژه، مورد بازدید قرار گرفت.

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار و مناقصات را دریافت کنید