فارسی | English | Russia

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

آخـرین خبـــر

رحمتی: 650 هکتار از موقوفات امام رضا (ع) در سرخس مطابق نیت واقف احیا می‌شود

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی از احیای 650 هکتار از موقافات آستان قدس رضوی مطابق نیت واقف در شهرستان سرخس خبر داد.

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس طی تفاهمی میان آستان قدس رضوی و بخش خصوصی ۶۵۰ هکتار از موقوفات آستان قدس رضوی در شهرستان سرخس مطابق نیت واقف احیاء می‌شود.

در این برنامه مالک رحمتی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: توسعه متوازن و عادلانه اقتصادی، همواره یکی از محورهای مورد تأکید تولیت آستان قدس رضوی و جزو سیاست‌های ابلاغی آستان بوده و با همین رویکرد این آستان، اقدام به سرمایه‌گذاری در مناطق آباد و برخوردار نکرده است.

آستان قدس رضوی در سرمایه‌گذاری‌ها به دنبال انتفاع و سودآوری نیست

رحمتی افزود: طبق سیاست‌های ابلاغی آستان قدس کمک به مناطق کمتر توسعه یافته جزو اولویت‌های اصلی سرمایه‌گذاری است و آستان قدس رضوی در این گونه سرمایه‌گذاری‌ها به دنبال انتفاع و سودآوری خود نیست، بلکه توسعه مناطق را مد نظر دارد، مصداق آن هم سرخس است.

رحمتی ادامه داد: شهرستان سرخس، منطقه‌ای مرزی، برخوردار از آب و هوای مناسب برای کاشت محصولات خاص، دارای منابع آبی مناسب و دیگر ویژگی‌هایی است که آن را از قالب یک منطقه محروم و کم‌برخوردار خارج می‌کند اما به واسطه سیاست‌های تمرکزگرایی، توسعه لازم را نداشته و به همین سبب نیازمند توجه و حمایت خاص بوده است.

نگاه استراتژیک به تقویت توان صادراتی کشور در منطقه ویژه سرخس

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: برای داشتن اقتصادی پایدار، باید رویکرد درون‌زای برون‌نگر داشته باشیم، به این معنا که در کنار بسیج استعدادهای داخلی، نگاهمان به بیرون را در حوزه صادرات پررنگ کنیم. همچنین برای تقویت اقتصاد داخلی، ضروری است نگاه استراتژیک درازمدت ما به صادرات باشد که این رویکرد، به عنوان یک اصل در منطقه ویژه سرخس مورد توجه بوده است.

اشتغالزایی برای منطقه و جلوگیری از مهاجرت

رحمتی تصریح کرد: با این رویکرد درون‌زای برون‌نگر، در پروژه‌ای به مساحتی حدود ۶۵۰ هکتار وارد مشارکت شده‌ایم و در صورتی که به ثمر بنشیند، درآمدزایی قابل توجهی برای منطقه خواهد داشت و با رونق‌بخشی صنایع و اشتغال‌زایی در منطقه، توازن جمعیتی سرخس را نیز حفظ و از مهاجرت‌های بی‌مورد جلوگیری خواهد کرد.

ایجاد دومین مزرعه نمونه و دانش پایه بعد از مشهد در سرخس

رحمتی کم‌توجهی به فناوری‌های روز در اقتصاد و کشاورزی را یکی از مشکلات در کشور برشمرد و گفت: ما در آستان قدس رضوی همواره بر ضرورت نوآوری و بهره‌گیری از دانش روز در فعالیت‌های اقتصادی تاکید داشته‌ایم و از همین رو باغات پسته و گردو که در منطقه ویژه سرخس اجرایی خواهد شد، ظرفیت آن را دارد که به دانش پایه‌ترین مرزعه کشور تبدیل شود چرا که هوشمند و دانش محور پیش خواهد رفت و تمامی حلقه‌های زنجیره تولید تا صادرات در این پروژه دیده شده است.

باور به بخش خصوصی و جلب مشارکت

رحمتی انعقاد این تفاهم نامه را سرآغازی برای یک حرکت بزرگ برشمرد و افزود: تحقق این تفاهم‌نامه به پیگیری و پای کار بودن همه دست اندرکاران آن نیاز دارد و این مرزعه می‌تواند دومین مرزعه نمونه آستان قدس رضوی باشد و الگوی کشت و بهره‌وری خود را در نقاط مختلف تکثیر کند.

رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی تأکید کرد: ما معتقدیم باید از بخش خصوصی کمک بگیریم تا با هم افزایی دو سویه، کار چند ساله را در کمترین زمان ممکن به سرانجام رساند، البته در مسیر اجرای چنین پروژه‌هایی قطعا دشواری‌هایی نیز وجود خواهد داشت اما می‌توان با مشارکت شرکت کشاورزی رضوی و شرکت کشاورزی آریا ، شروعی تازه برای کارهای بزرگ در منطقه سرخس را رقم زد.

توجه کامل به حقوق موقوفات و نیات واقف

رحمتی ادامه داد: فاز اول طرح های آستان قدس رضوی در منطقه سرخس، در فاز اول ۶۵۰ هکتار بوده که تا میزان 3 هزار هکتار افزایش خواهد یافت و این الگو، به عنوان یکی از به‌روزترین طرح‌های کشاورزی موقوفاتی با رعایت همه موارد ذکر شده در وقف‌نامه و مطابق با نیات واقفان در حال انجام است.

ضرورت توسعه فرودگاه و ایجاد مسیر ترانزیت هوایی

وی درخصوص فرودگاه شهرستان سرخس نیز اظهار کرد: حدود ۲۵ سال از تأسیس این فرودگاه می‌گذرد و ۵۲ کلیومتر مسیر ریلی نیز از آن منطقه عبور می‌کند، بنابراین همه زیرساخت‌های لازم برای یک فعالیت توسعه مدار در آن منطقه وجود دارد، اما یکی از نکات محوری برای تسریع توسعه این منطقه، احیاء و بهره‌وری فرودگاه سرخس است.

رحمتی افزود: تعریف یک خط ترانزیتی ریلی و  هوایی از چین به ایران و از ایران به آفریقا و سایر نقاط جهان که دارای توجیه اقتصادی باشد، به رشد منطقه و ایجاد اشتغال کمک خواهد کرد و توسعه حمل و نقل و برقراری ارتباطات اولین گام برای اجرای برنامه‌های توسعه محور است.

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار و مناقصات را دریافت کنید