فارسی | English | Russia

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

آخـرین خبـــر

منطقه ویژه اقتصادی سرخس، دروازه جدید واردت نهاده‌های دامی / هدفگذاری برای کشت فراسرزمینی در قزاقستان

حضور منطقه ویژه اقتصادی سرخس در نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در آلماتی قزاقستان، دستاوردهای قابل توجهی داشت که یکی از آنها در حوزه تامین نهاده‌های دامی و کشت فراسرزمینی است.

به گزارش اداره ارتباطات و رسانه، نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در شهر آلماتی قزاقستان از 11 تا 13 تیرماه برگزار شد و منطقه ویژه اقتصادی سرخس به عنوان موسسه زیرمجموعه بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی تلاش کرد با حضور در این نمایشگاه، ضمن معرفی توانمندی این منطقه در آسیای میانه، بستر لازم برای استقاده از ظرفیت‌های موجود را فراهم کند که یکی از این برنامه‌ها در حوزه واردات نهاده‌های دامی و کشت فراسرزمینی خواهد بود.

شهریور ماه، آغاز واردات نهاده‌های دامی از دروازه ورودی سرخس

دکتر آرش فرزادنیا مدیر عامل شرکت صنایع دامپروری و لبنی رضوی در گفت‌وگو با آستان نیوز در این باره گفت: همزمان با برگزاری نمایشگاه آلماتی و به دنبال جلسه مشترکی که با سفیر ایران در قزاقستان داشتیم، از این پس نهاده‌های دامی از طریق خطوط ریلی منطقه ویژه اقتصادی سرخس وارد کشور خواهد شد و با توجه به این که فصل برداشت جو در این قزاقستان شهریور ماه خواهد بود، اقدامات لازم برای واردات این نهاده دامی در حال انجام است. فرزادنیا ادامه داد: هدف اصلی از واردات نهاده‌ها از طریق مرز سرخس این است که بتوانیم کریدور منطقه ویژه اقتصادی سرخس را برای واردات نهاده‌های دامی در کشور معرفی کرده و یک عرصه جدید بینالمللی برای ورود این محصول مورد نیاز ایجاد کنیم. او با بیان این‌که تحقق این هدف، آغازی برای توسعه رونق اقتصادی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس خواهد شد، گفت: در حال حاضر نهاده‌های دامی از قزاقستان و از طریق بندر آکتائو به وسیله کشتی وارد بنادر امیر آباد و انزلی می‌شود که طبق توافق انجام شده، از این پس منطقه ویژه اقتصادی سرخس دروازه جدید ورود این نهاده‌ها خواهد بود.

هدفگذاری برای کشت فراسرزمینی جو و گندم

مدیر عامل شرکت صنایع دامپروری و لبنی رضوی، شناسایی تامین‌کننده‌های نهاده‌های دامی و همچنین نحوه مشارکت و سرمایه‌گذاری برای کشت فراسرزمینی را از دیگر موضوعاتی عنوان کرد که در این جلسه مطرح شد. او درباره وضعیت قزاقستان برای کشت فراسرزمینی نیز گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی کشور قزاقستان و وجود آب فراوان، طبق به مذاکرات صورت گرفته، درصدد هستیم تا محصولاتی همچون جو و گندم را در این کشور کشت و به ایران وارد کنیم.

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار و مناقصات را دریافت کنید