فارسی | English | Russia

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

آخـرین خبـــر

گمرکات خراسان خبر داد: تقویت و توسعه خدمات گمرکی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه ویژه اقتصادی سرخس جواد جعفری ناظر گمرکات خراسان رضوی در دیدار مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی سرخس با وی از تقویت و توسعه خدمات گمرکی در منطقه ویژه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه ویژه اقتصادی سرخس جواد جعفری ناظر گمرکات خراسان رضوی در دیدار مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی سرخس با وی از تقویت و توسعه خدمات گمرکی در منطقه ویژه خبر داد.

جواد جعفری روز چهارشنبه در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سرخس و زیرساختهای گمرکی آن  در جلسه کاری  با مدیرعامل و ریاست هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی و فرماندار شهرستان سرخس  اظهار کرد: اولویت گمرک در منطقه ویژه اقتصادی  سرخس و نگاه کشور به تجارت، توجه به کشورهای همسایه و حوزه مهم آسیای میانه است.

جعفری با بیان اینکه منطقه  ویژه اقتصادی سرخس به دلیل دارا بودن زیرساخت های مناسب نقش کلیدی می توانند در این توسعه صادرات  ایفا کنند گفت: گمرک جمهوری اسلامی ایران با بهره مندی از همه امکانات در اختیار از همه ظرفیت ها برای تقویت صادرات و ترانزیت کالا با نگاه تولید صادرات محور همچنین استفاده می کند و باید بگویم منطقه ویژه اقتصادی سرخس نقش فراملی و موثر در این مناسبات و توسعه مبادلات با کشورهای حوزه cis دارد.

وی با اشاره به لزوم تسهیل امور گمرکی و توسعه صادرات تاکید کرد: خوشبختانه در منطقه ویژه اقتصادی سرخس  نسبت به  تقویت زیرساختهای لجستیکی وجذب سرمایه گذار بخش خصوصی توجه ویژه ای شده و سایت های ریلی  بو ظرفیت اتصال ریل عریض آسیای میانه به سایت منطقه افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری  را به دنبال داشته است.

وی تحقق طرح یک کمربند – یک راه در راستای احیای جاده ابریشم که از سوی چینی ها در حال پیگیری است را موجب افزایش میزان اشتغال و رونق اقتصاد منطقه و استان بر شمرد و تصریح کرد: با اتصال ریلی  کریدور شرق نقش فراملی منطقه ویژه سرخس  برجسته شده و باید بگویم این منطقه ، مرکز مهم صادرات در کشور است.

ناظر گمرکات خراسان  با اشاره به اینکه گمرک منطقه ویژه اقتصادی سرخس  تسهیلات بیشتری ارائه می دهد تاکید کرد: با توجه به اینکه مناطق ویژه وآزاد جهت جذب سرمایه گذار ایجاد شده و خارج از قلمرو گمرکی هستند، گمرک ایران در این مناطق بیش ترین تسهیلات را ارائه داده و قوانین دست و پاگیر نیز در این مناطق وجود ندارد .

افزایش قابل توجه آمار صادرات و ترانزیت

ریاست هیئت مدیره  موسسه منطقه ویژه اقتصادی سرخس ، در این نشست  ضمن تقدیر از خدمات صادقانه گمرک جمهوری اسلامی ایران در سالهای گذشته، گفت: تعامل مثبت کمرگ با  این منطقه در جهت رونق ترانزیت و صادرات در کاهش تاثیر تحریم های نفتی تاثیر چشمگیری داشته است و امیدواریم این همکاری در سال 1401 ادامه پیدا کند.

محمد رضا برهمند افزود: سال گذشته چیزی حدود 350 هزار تن کالا از طریق این منطقه ترانزیت و صادرالت که اگر نبود این همکاری و تعامل مثبت گمرک و صنعت پتروشیمی، این امر محقق نمی‌شد.

برهمند تصریح کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته و با تقویت زیرساختهای ریلی بزودی شاخصهای صادراتی از این منطقه افزایش قابل توجهی خواهد یافت و در صدد هستیم این آمار را به 1.5 میلیون تن در سال جاری برسانیم.

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار و مناقصات را دریافت کنید