فارسی | English | Russia

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

آخـرین خبـــر

یکی از مأموریت‌های آستان قدس گسترش خدمت در شهرهای موقوفه‌ای است / تبدیل سرخس به الگوی کشاورزی مدرن و پیشران صادرات با توسعه متوازن

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: با توجه به ارادت ویژه مردم شهرستان سرخس به حضرت رضا(ع) و گستردگی وقف‌های انجام شده به نام آن حضرت، تولیت آستان قدس رضوی اهتمام ویژه‌ای نسبت به این شهرستان دارند و یکی از مأموریت‌های آستان قدس، خدمت شایسته به مردم این منطقه و توسعه متوازن آن در مسیر تبدیل شدن به الگوی کشاورزی مدرن و پیشران صادرات در کشور خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ما، مالک رحمتی در مراسم افتتاح ۵ پروژه در این شهرستان که با سرمایه‌گذاری ۲۰۰۰ میلیارد ریالی آستان قدس رضوی به بهره‌برداری رسیده است، تصریح کرد: آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین نهادهای اسلامی است که با محوریت مردمی اداره می‌شود، منشأ تمامی ظرفیت‌های مجموعه عظیم آستان قدس مردم هستند و در همین راستا، هم اکنون بیش از ۷۷ هزار خادم و ۱۱۶ هزار خادمیار در سراسر کشور به نام امام رضا(ع) و در عرصه‌های مختلف به مردم خدمت می‌کنند.

آستان قدس رضوی؛ مجموعه‌ای از مردم، با مردم و برای مردم است .

رحمتی خاطرنشان کرد: مجموعه آستان قدس رضوی، مجموعه‌ای است که از محل موقوفات مردم، با استفاده از توان مردم و برای خدمت به مردم فعالیت می‌کند و تمامی اقدامات و خدمات این مجموعه با حضور مردم و برای خود آن‌ها انجام می‌شود، ما هرچه داریم از اعتقاد و اعتماد مردم است و این مهم با اتحاد، همفکری، همبستگی و وحدت، حفظ و تقویت خواهد شد و با این رویکرد به‌زودی شاهد توسعه متوازن و همه جانبه سرخس خواهیم بود.

وی در ادامه به شهرستان سرخس و نگاه ویژه آستان قدس رضوی به این منطقه اشاره کرد و افزود: رشد و توسعه سرخس از دغدغه‌های جدی تولیت محترم آستان قدس است، زیرا شهرستان سرخس از چندین جهت مهم است، نخست این‌که اراضی این شهر وقف بوده و شهر امام رضا(ع) محسوب می‌شود و یقیناً همه کسانی که در این شهر خدمت‌رسانی می‌کنند، جزء خادمان امام رضا(ع) هستند.

رحمتی ادامه داد: با برنامه‌ریزی انجام شده در آستان قدس رضوی و تلاش‌های صورت گرفته، این شهرستان در مسیر یک توسعه متوازن قرار گرفته و خوشبختانه بسترهای لازم برای این توسعه فراهم شده است.

وی تصریح کرد: این اقدام که طی دو سال گذشته آغاز شده، پر شتاب در حال اجرا و پیگیری است و به زودی شاهد درخشندگی، بالندگی و توسعه همه جانبه شهرستان سرخس خواهیم بود.

رحمتی گفت: ما خود را ملزم می‌دانیم مسیر رشد و توسعه شهرستان سرخس را به نتیجه برسانیم و البته قطعاً حل مشکلاتی کلانی مانند اشتغال و بیکاری نیازمند همکاری و هم‌افزایی تمامی دستگاه‌های اجرایی است و آستان قدس نیز برای تأمین امکانات و زیرساخت‌های آن از هیچ خدمت و تلاشی فروگذار نخواهد کرد و مطمئن هستیم که مردم عزیز و بزرگوار این منطقه نیز در این مسیر همراه ما خواهند بود.

وی همچنین گفت: یکی از کارهای بزرگی که طی دو سال اخیر اتفاق افتاده، به کارگیری مدیران قوی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس است، چرا که باور داریم این منطقه می‌تواند در تولید محصولات کشاورزی با ارزش و صادراتی کشور پیشران باشد.

رحمتی احداث جاده ترانزیتی به طول 13 کیلومتر و بیش از 1400 میلیارد ریال اعتبار توسط آستان قدس رضوی را از اقدامات تأثیرگذار در تحقق این هدف برشمرد و افزود: فرودگاه سرخس نیز با آخرین استاندارها آماده شده است و به‌زودی شاهد پروازهای پایدار در این شهرستان خواهیم بود.

شهرستان سرخس الگوی کشاورزی دانش پایه خواهد شد.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، یکی دیگر از اقدامات در منطقه سرخس را احداث باغات با ایجاد ارزش افزوده و با استفاده از آخرین دانش و تکنولوژی دانست و ادامه داد: آستان قدس رضوی هوشمندانه‌ترین و پیشرفته‌ترین دانش روز را در عرصه کشاورزی مورد مطالعه و بررسی قرار داده و در سرخس با مشارکت بخش خصوصی به اجرا گذاشته که در همین راستا 100 هکتار باغ پیشرفته گردوی گرمسیری را احداث کرده است و در افق سه ساله به بیش از هزار هکتار خواهد رسید.

رحمتی تصریح کرد: این اقدام در واقع مدلی از مشارکت با بخش خصوصی است که در آن آب، زمین و الگوی علمی از آستان قدس رضوی و مشارکت از مردم است و امیدواریم در این مشارکت، همه مردم سرخس در استفاده بهیه از آب و اصلاح الگوی کشت، از علم روز و نظرات متخصصان استفاده کرده و ضمن مدیریت منابع آبی، بهره‌وری اراضی کشاورزی را افزایش دهند تا شاهد رشد و توسعه کشاورزی دانش محور در این شهرستان باشیم.

رحمتی به شعار «همه خادم الرضاییم؛ میزبانی کریمانه، عهد جاودانه» به عنوان شعار محوری آستان قدس رضوی در نوروز 1401 هم اشاره کرد و گفت: امروز آمده‌ایم در این شهرستان با همتی مضاعف و تلاشی خستگی‌ناپذیر، با توسعه طرح‌های علمی، به‌روز و کارشناسی شده در زمینه کشاورزی، شهرستان سرخس را به عنوان الگوی توسعه متوازن در کشور و الگوی کشاورزی منطبق با فناوری روز معرفی کنیم.

هدفگذاری برای کمک به ساخت مسکن زوج جوان و احداث یک مجموعه ورزشی دیگر

رحمتی با اشاره به افتتاح مجموعه ورزشی 1800 متری در این شهرستان نیز افزود: معتقدیم جوانان ما به ویژه در این شهرستان، علاوه بر تحصیل و تهذیب، به ورزش هم نیاز دارند و بر همین اساس علاوه بر مجموعه ورزشی که امروز به بهره‌برداری رسید، در بودجه سال 1401 آستان قدس رضوی نیز منابع لازم برای ساخت یک مجموعه ورزشی دیگر در شهرستان در نظر گرفته شده است و ظرف شش ماه آینده شاهد احداث آن خواهیم بود.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: همچنین ساخت مسکن برای زوج‌های جوان، از دیگر برنامه‌های ما برای توسعه این شهرستان است که در دستور کار قرار گرفته است.

آمادگی برای تامین زمین مورد نیاز مجموعه‌های خدمت‌رسان مردمی

وی افزود: شهرستان سرخس جزو شهرهای کمتر توسعه یافته است و نرخ بیکاری زیادی دارد، در همین راستا هر مجموعه مردمی و خیریه‌ای که قصد داشته باشد در این منطقه، خدمت فرهنگی و علمی رایگان به مردم ارائه دهد، آستان قدس رضوی زمین مورد نیاز را با رعایت حدود شرعی و غبطه وقف در اختیار آنان قرار می‌دهد.

باید بستر افزایش حضور سرمایه‌گذاران در سرخس را فراهم کنیم

رحمتی افزود: آستان قدس رضوی خود را ملزم به خدمت در سرخس می‌داند و در همین راستا باید اقتصاد این شهرستان را با رویکرد «اقتصاد مقاومتی» که مطالبه مقام معظم رهبری و از دغدغه‌های آستان قدس رضوی است، تقویت کنیم.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: خوشبختانه تمامی ظرفیت‌های لازم و منابعی همچون نفت، گاز، زمین، آب و نیروی جوان در این منطقه فراهم است و  اگر بخواهیم شاهد رشد اقتصادی باشیم باید در کنار این طرفیت‌ها، از سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان در این منطقه استقبال و بسترهای حضور آن‌ها را فراهم کنیم.

تقویت مشارکت مردم و بخش خصوصی

قائم مقام تولیت آستان قدس ادامه داد: باید مشکلات مردم را به دست خود مردم و مشارکت آن‌ها حل کنیم و امروز خوشبختانه مسیر مشارکت‌های مردمی با حضور بخش خصوصی در کنار آستان قدس رضوی باز شده و ما معتقد هستیم وقتی با مردم مراوده می‌کنیم، مشکلات راحت‌تر و سریع‌تر بر طرف می‌شود.

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار و مناقصات را دریافت کنید