فارسی | English | Russia

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

آخـرین خبـــر

افتتاح و کلنگ‌زنی سه طرح در ایام دهه مبارک فجر در منطقه ویژه اقتصادی سرخس

همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، دو طرح در منطقه ویژه اقتصادی سرخس به بهره‌برداری رسید و کلنگ عملیات اجرای یک طرح بزرگ ریلی به زمین خورد.

به گزارش خبرنگار ما، این طرح‌ها که با سرمایه‌گذاری هزار و هفتاد میلیارد ریالی بخش خصوصی افتتاح و کلنگ‌زنی شده است، شامل بهره‌برداری از «سایت ترانشیپمنت و ذخیره‌سازی مشتقات نفتی» و «شرکت حمل‌ونقل داخلی احد ترابر» و همچنین آغاز عملیات اجرایی «ساخت محوطه ریلی» در منطقه ویژه اقتصادی سرخس است.

با اجرای طرح‌های جدید توسعه در منطقه که آئین افتتاح و کلنگ‌زنی آن با حضور حسن نوری‌زاده فرماندار و حجت‌الاسلام بختیاری امام جمعه شهرستان سرخس و نیز مدیران منطقه ویژه اقتصادی برگزار شد، تحول قابل توجهی در توسعه ظرفیت‌های حمل‌ونقل و تبدیل سرخس به بهترین گذرگاه برای ترانزیت مواد نفتی کشورهای عضو سازمان شانگهای ایجاد خواهد شد.

محمدرضا برهمند رئیس هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی سرخس در این مراسم اظهار کرد: این طرح‌ها در کنار سرمایه‌گذاری ۱۱۰۰ میلیارد تومانی صورت گرفته در منطقه، نقش مهمی در توسعه روابط کشور و افزایش مبادلات میان ایران و کشورهای حوزه CIS خواهد داشت.

او ادامه داد: افزایش سهم درآمدی ایران در کریدورهای(گذرگاه) ترانزیتی و همچنین اشتغالزایی در شرق کشور به ویژه خراسان، از دیگر آثار توسعه این منطقه است.

رئیس هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی سرخس با اشاره به سایت ترانشیپمنت مشتقات نفتی گفت: در این سایت عملیات ترانزیت سوخت و فرآورده‌های نفتی از کشورهای حوزه CIS به کشورهای امارات، ترکیه و آذربایجان انجام می‌شود.

افتتاح سایت ترانشیپمنت و ذخیره‌سازی مشتقات نفتی

سایت ویژه ترانشیپمنت سوخت، مشتقات نفتی و مخازن ذخیره‌سازی در دو محوطه ریلی و کامیونی، یکی از طرح‌هایی است که امروز با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد ریالی در زمینی به مساحت 5000 مترمربع به بهره‌برداری رسید.

باتوجه به حجم بالای تبادلات بین روسیه و کشورهای عضو سازمان شانگهای و عضویت ایران در این سازمان، روسیه بهترین مسیر برای سواپ(ترانزیت) مواد نفتی را منطقه ویژه اقتصادی سرخس انتخاب کرده است تا بتواند سوخت خود را از طریق مرز سرخس به کشورهای حوزه خلیج فارس و هند ترانزیت کند.

با افتتاح این طرح برای 10 نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰ نفر به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد خواهد شد.

یکی از نکات قابل توجه درخصوص سایت ترانشیپمنت و ذخیره‌سازی مشتقات نفتی، اجرای تمامی مراحل طراحی، اجرا و بهره‌برداری به دست متخصصان بومی شهرستان سرخس است.

با بهره‌برداری از این طرح، علاوه‌بر این‌که حجم بالایی از بار ترافیکی کاسته می‌شود، مصرف سوخت به‌صورت چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

افتتاح شرکت حمل‌ونقل داخلی برای تسریع در ترانزیت

با توجه به توسعه زیرساخت‌ها و افزایش تعداد سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در منطقه، نیاز به حضور شرکت‌های حمل‌ونقل برای تامین مواد اولیه، عرضه محصول نهایی و همچنین ترانزیت بارهای صادراتی و وارداتی، بیشتر از گذشته احساس می‌شد.

احداث شرکت حمل‌ونقل داخلی احد ترابر، طرح دیگری است که با سرمایه‌گذاری 70 میلیارد ریالی در زمینی به مساحت 3500 متر مربع امروز افتتاح شد.

قرار گرفتن در مجاورت جاده ترانزیت و سایت‌های ریلی، در دسترس بودن، نزدیک بودن به واحد‌های تولیدی و… از جمله مزایای حضور شرکت‌های حمل‌ونقل در منطقه ویژه اقتصادی سرخس به‌شمار می‌رود.

با اجرای این طرح بیش از ۱۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به‌کار می‌شوند.

کلنگ‌زنی طرح ساخت محوطه ریلی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس

کلنگ ساخت محوطه ریلی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس نیز امروز با سرمایه‌گذاری 800 میلیارد ریالی شرکت هومان تجارت سدید بنیان به زمین زده شد.

این طرح که در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار احداث خواهد شد، دارای ۵ هزار مترمربع سوله، فضای تخلیه بارگیری و لجستیک سوخت ‌‌و بسته‌بندی انواع محصولات، سکوی تخلیه و بارگیری و همچنین فضای تخلیه، انبارداری کانتینری و تمهیدات کانتینر یخچالی است.

با توجه به ظرفیت این سایت و موقعیت استراتژیک آن در شمال شرق کشور، شاهد افزایش صادرات، توسعه خدمات ترانزیتی و ترانشیپمنت، ایجاد گردش و مبادلات با گمرک و همچنین رشد و درآمدزایی برای راه‌آهن و منطقه ویژه اقتصادی خواهیم بود.

ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای ۲۰۰ نفر مستقیم‌ و غیر مستقیم از دیگر مزیت‌های اجرای طرح ساخت محوطه ریلی به‌شمار می‌رود.

بهره‌برداری از طرح ساخت محوطه ریلی همچنین باعث افزایش روابط اقتصادی میان کشور ایران و دیگر کشورهای آسیای میانه خواهد شد، به طوری که پیش‌بینی می‌شود از طریق این سایت سالانه حدود ۱۰۰ میلیون دلار تبادل اقتصادی صورت گیرد.

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار و مناقصات را دریافت کنید