فارسی | English | Russia

شنبه 23 تیر 1403

آخـرین خبـــر

ترانزیت ریلی زغال سنگ از مسیر ریلی منطقه ویژه اقتصادی سرخس برای اولین بار در کشور

معاون اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی سرخس گفت: پس از تجربه موفق ترانزیت ریلی کود پتاس به دنبال توافق راه آهن ایران و روسیه با همکاری منطقه ویژه اقتصادی سرخس، برای اولین بار در کشور ترانزیت ریلی زغال سنگ از مسیر این منطقه انجام شد.

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سرخس، احسان جلایر ادامه داد: در این راستا دو قطار شامل ۵۹ واگن زغال سنگ از کشور روسیه وارد این منطقه شده و قرار است به کشور هند صادر شود.

به گفته وی، سالانه بالغ بر ۱/۵(یک و نیم) میلیون تن زغال سنگ از سمت روسیه به هند ترانزیت می‌شود که پیش از این، از مسیر ایران انجام نمی‌شد و از طریق دریا صورت می‌گرفت.

معاون اقتصادی منطقه ویژه سرخس در ادامه گفت: با توجه به مذاکرات صورت گرفته با روسیه، مقرر شده است بخشی از این کالا به صورت ریلی از مسیر منطقه ویژه اقتصادی سرخس جابجا شود که می‌تواند درآمد ارزی بسیار خوبی را برای کشور به همراه داشته باشد.

ترانزیت بیش از ۲۸۲ هزار تن کالا از ابتدای ۱۴۰۳ جلایر افزود: از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۲۸۲ هزار تن انواع کالا از طریق خطوط ریلی و جاده‌ای مرز سرخس ترانزیت شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.

وی همچنین تصریح کرد: در این مدت انواع هیدروکربن‌ها، مواد غذایی، انواع مصالح ساختمانی، مواد پتروشیمی و مواد شوینده و بهداشتی، میلگرد و… از طریق منطقه ویژه اقتصادی سرخس به کشورهای حوزه CIS ترانزیت شده است.

گفتنی است، منطقه ویژه اقتصادی سرخس، بزرگترین منطقه با رویکرد ترانزیت ترکیبی ریلی، زمینی‌ و هوایی در کشور و تنها منطقه‌ای در ایران به حساب می‌آید که هر دو مسیر ریلی عریض و نرمال را در خود گنجانده و تا کنون حدود ۵۰ کیلومتر مسیر ریلی را در منطقه تا نقطه صفر مرزی ایجاد کرده است.

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار و مناقصات را دریافت کنید