فارسی | English | Russia

چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403

آخـرین خبـــر

توسعه زیرساخت‌ها برای تبدیل سرخس به منطقه آزاد

سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیاردی آستان قدس برای نصب دستگاه ایکس‌ری

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی سرخس، با نگاه به تولید ملی و به منظور جلوگیری از ورود یا خروج کالای قاچاق به/از کشور، منطقه ویژه اقتصادی سرخس نسبت به نصب دستگاه ایکس‌ری در این سایت اقدام کرده است که تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه ویژه اقتصادی سرخس با توجه به تردد سالانه بین۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار دستگاه کامیون از مرز سرخس به کشورهای آسیای میانه، گمرگ بجهت کمبود مساحت قادر به پذیرش این تعداد کامیون نیست، از همین رو منطقه ویژه اقتصادی سرخس نسبت به نصب یک دستگاه ایکس‌ری در این سایت اقدام کرده است تا در کنار مزایای متعددی که در جلوگیری از ورود و خروج کالای قاچاق دارد، روند ترخیص، بازرسی و تردد کامیون‌ها را تسهیل کند.

در حال حاضر یک دستگاه ایکس‌ری در گمرک سرخس فعال است که مقرر شده در فضایی بزرگ‌تر و نزدیک به مرز جانمایی شود. این برای نخستین بار در کشور است که دستگاه ایکس‌ری در فضای داخل یک منطقه ویژه اقتصادی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

سرمایه‌گذاری برای توسعه امکانات و زیرساخت‌ها

معاونت اقتصادی و بازرگانی منطقه ویژه اقتصادی سرخس، ایکس‌ری را یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کاری گمرک در حوزه خدمات‌دهی عنوان کرد و گفت: با توجه به توجیه اقتصادی صورت گرفته و لزوم توسعه امکانات سایت، این منطقه برای تهیه و نصب دستگاه ایکس‌ری ورود کرده و قرار است برای ساخت و نصب این دستگاه ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کند.

احسان جلایر اظهار کرد: با توجه به تایید مصوبه مجلس در شورای نگهبان برای تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد تجاری صنعتی و در نتیجه افزایش حجم کار و از آنجایی که صادرات و ترانزیت آسیای میانه از مرز سرخس انجام می‌شود، نصب دستگاه ایکس‌ری یکی از الزاماتی گمرکات سرخس به حساب می‌آید.

قابلیت اسکن روزانه تا 350 کامیون

او درباره قابلیت‌های دستگاه مذکور خاطرنشان کرد: دستگاه ایکس‌ری که قرار است در منطقه نصب شود، قابلیت اسکن روزانه ۳۰۰ تا ۳۵۰ کامیون ورودی و خروجی را دارد.

معاونت اقتصادی و بازرگانی منطقه ویژه اقتصادی سرخس ادامه داد: به طور قطع با آغاز به کار فعالیت منطقه به عنوان منطقه آزاد تجاری صنعتی، پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک تعداد تردد کامیون‌ها روزانه به حداقل ۵۰۰ کامیون برسد که این ظرفیت اقتصادی بسیار خوبی را برای مرزنشینان این خطه فراهم می‌کند.

اختصاص 10 هکتار به فضای مورد نیاز دستگاه ایکس‌ری

او با اشاره به به تجمیع گمرکات سرخس در منطقه ویژه و استقرار پایانه و تمامی سازمان‌ها و اداره‌های مرتبط در امر صادرات و ترانزیت در این سایت گفت: با توجه به این‌که در آینده‌ای نزدیک منطقه ویژه اقتصادی سرخس به عنوان منطقه آزاد تجاری فعالیت خود را آغاز می‌کند و مرز سرخس شبانه‌روزی خواهد شد، باید تمهیداتی اندیشیده شود تا امکان خدمات‌رسانی هر چه بهتر و با کیفیت‌تر به ناوگان حمل و نقل زمینی فراهم شود.

کلائی ادامه داد: از همین رو بجای جانمایی دستگاه ایکس‌ری در فضای گمرک که چیزی حدود 30 هکتار است، ما در منطقه ویژه از مجموع ۵۳۰۰ هکتار فضایی 10 هکتاری به این امر اختصاص دادیم که در مجاورت گمرک و سازمان‌های مرتبط است.

جانمایی در همجواری نقطه صفر مرزی

او با اشاره به جانمایی دستگاه ایکس‌ری در منطقه ویژه اقتصادی سرخس در کمترین فاصله ممکن با پنجره واحد و سازمانها و ادارات مرتبط مرزی گفت: فاصله دستگاه ایکس‌ری فعال در گمرک تا محل خروج از کشور بسیار کم است که با نصب و بهره‌برداری از این دستگاه جدید عملا فضای چندین برابری در اختیار رانندگان قرار میگیردو نمایندگان و صاحبان کالا می‌توانند در کمترین زمان ممکن اقدامات مربوط به ارزیابی و اسکن کامیون‌ها را پیگیری کنند.

جلایر ادامه داد: با توجه به فضای محدود گمرک، در حال حاضر در محل دستگاه فعلی ایکس‌ری، با تجمع کامیون‌ها برای اسکن و بازرسی روبرو هستیم که باعث اختلال در نظم رفت و آمد کامیون‌ها شده است.

او افزود: از طرفی دیگر افزایش حجم کار دستگاه ایکس‌ری فعال در گمرک سرخس، امکان پاسخگویی حجم بالای کامیون‌های ورودی و خروجی را ندارد، از همین رو نیاز بود علاوه‌بر جانمایی این دستگاه در فضایی بزرگ‌تر و مجاورت مرز، ظرفیت اسکن روزانه نیز افزایش یابد که این مهم در دستگاه جدید محقق شده است.

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار و مناقصات را دریافت کنید